Ankara Yenimahalle Yurtları

Ankara / Yenimahalle Hakkında

ANKARA HAKKINDA BİLGİ

Bir Üniversite Öğrencisi için şirin ve büyük bir yaşam alanıdır Ankara. Her ne kadar iklimi soğuk olsa da, Türkiye'de ismi duyulmuş, en başarılı üniversitelerin toplandığı bir yerdir. Ayrıca Öğrenci yurtlarının hizmet kalitesi olarak en yüksek hizmet kalitesine sahip illerden biridir. Ankara Yurtları kendi içlerinde tatlı bir rekabet içinde olup, bu rekabet genellikle kaliteye, konfora ve hizmet standartları üzerinedir. Güvenlik, Hijyen, Konfor standartlarının en üst düzeyde olduğu ankara öğrenci yurtları hakkında sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

Ankara Türkiye'nin başkentidir. Orta Anadolu bölgesinin merkez kısmında yer almaktadır. Ankara'nın bu konumu itibari ile tarihte birçok egemenliğin odak noktası haline gelmiştir. Birinci Dünya savaşı sırasında Atatürk’ün önderliğinde ulusal direnişte belirgin bir konum üstlenerek, Ulusal Kurtuluş savaşı sırasında da Türk devletinin düşman işgalinden kurtarılmasıyla birlikte 13 Ekim 1923 de Türkiye'nin başkenti olarak ilan edilmiştir.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Ankara denildiğinde herkesin aklına gelen Anıtkabir, bu ilin en belirgin noktalarından birisidir. En ihtişamlı yapı burasıdır. Atatürk için yaptırılan bu yer antik ve modern mimari sentezi ile Türk mimarisinin gücünü bir kez daha kanıtlamaktadır.  Ankara şehrinin en eski tarihi eserlerinden biri olan Kale’nin duvarları içerisinde 12. Yüzyıla ait izler taşımaktadır. Burada yer alan bir çok eski yapıt ev restore edilerek sanat galerileri ve Türk mutfağı sanatını sergilemek için yeniden hayat buldurulmuştur.

Etnografya müzesinde sergilenen Selçuklu dönemine ait kapı oymacılığı yapıtları ve bir çok günlük kullanım eşyalarının sergilendiği müzenin yakınında hemen yan kısmında yer alan Resim ve heykel müzesi de Türk güzel sanatlarından yapıtlara ev sahipliği yapar. Flarmoni Orkestrası ile ünlü Ankara bu orkestranın dinleyici sayısını hiç düşürmez.  Ankara’da seçkin bale, tiyatro ve halk dansları düzenlemeleri ile sanat alanında haraketli sanat düşkünlerinin burada bir çok seçeneğinin bulunduğu kültürel ve sanatsal yaşama sahiptir.

YEME-İÇME

Ankara’nın meşhur yemeklerini sıralayacak olursak; Çorbalar; aş, dutmaç, keşkek, miyane, sütlü, tarhana ve toyga çorbaları, et yemekleri; Ankara tavası, alabörtme, calla, çoban kavuması, ilişkik, kapama, orman kebabı, patlıcanlı et, sızgıç, siyel, siper, pilavlar; bici, bulgur pilavı, oğmaç aşı, pıt pıt pilavı, dolmalar; efelek dolması, mantı, şirden dolması (humbar), yalancı dolma, börekler- çörekler; alt-üst böreği, ay böreği, bohça, entekke böreği, hamman, kaha, kol böreği, papaç, Pazar böreği, tandır böreği ve yalkı yemeği yer almaktadır. Sitemizden en iyi Ankara yurtları hakkında bilgiler bulabilirsiniz.


Ankara Yurtları Hakkında


Eğitim alanında Türkiye’nin en önemli illeri arasında yer alan Ankara’da çok sayıda üniversite ile ilk ve orta dereceli okula sahiptir. Bunların yanı sıra oldukça fazla halk eğitim merkezleri bulunan Ankara bir eğitim şehridir. 150 den fazla ilk ve orta dereceli okul, 14 üniversite ve bir harp okulu burada yer almaktadır, en çok tavsiye edilen Ankara yurtlarını sitemizden bulabilirsiniz, öğrenciler için en uygun Ankara yurtları hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Ankara’da bulunan üniversitelerin bir kısmı Avrupa’da dünyanın en önemli üniversiteleri arasında yer almaktadır. Ankarada öğrenci olmak sanatsal kültürel açıdan ve eğitime bu kadar önem vermiş bir il olarak Ankara öğrenci hayatı yaşamaya değer bir ildir. Burada Ankara özel öğrenci yurtları da mevcuttur. Ankara Özel Yurtları 'nı sitemizden inceleyebilir ve şehre gitmeden Ankara Yurtları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz Ankara özel kız öğrenci yurtları ve Ankara özel erkek öğrenci yurtları gibi ayrı ayrı seçenekler belirleyerek aramanızı kolaylaştırabilirsiniz.

 

YorumYap

  • Ad-Soyad:
  • Mail:
  • 6 + 8 kaçtır?
  • Tel:
  • Yorum: