Konya Akşehir Yurtları

Konya / Akşehir Hakkında

KONYA HAKKINDA BİLGİ

Anadolu tarihimizin ilk yerleşim yerlerinden olan Konya şehri tarihi itibari ile birçok medeniyete birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Burası adeta bir müze şehridir.

Konya yetiştirdiği İslam büyüklerinin yanı sıra sayısız tarih, kültür ve doğal güzellikleri ile zengin illerimizdendir. Tarihimizde ismini sıkça duyduğumuz ipek yolunun en önemli konaklama ve ticaret merkezlerindendir.

Konya Anadolu yarımadasını orta kısmında İç Anadolu bölgemizin ise güney kısmında yer almaktadır. Yüzölçümü 38257 km2 olan Konya ilimizin büyük bir yeryüzü kısmı İç Anadolu’nun yüksek düzlükleri arasındadır. Güney ve Güneybatı kısımları ise Akdeniz bölgesine dahil sayılır.

Konya ilimizde kara ilkimi görülmektedir. Kışlar soğuk ve yağışlı yaz ayları ise kurak ve sıcak geçmektedir.

Konya ilimiz ve çevresindeki kesimler prehistorik çağlardan itibaren başlayarak daha sonra sırası ile Hitit, Frig, Lidya, Pers, İskenderun, Bergama, Roma, Bizans imparatorluklar hüküm sürmüşlerdir. Daha sonraları ise 1071 yılındaki Malazgirt savaşı sırasında Selçukluların eline geçerek 1097 – 1277 yılları arasında aralıksız Selçuklular hüküm sürmeye devam ederek burayı başşehri olarak kullanmışlardır.

Günümüzde ise Türkiye Cumhuriyeti çatısı altındadır, plaka kodu ise 42 dir. Belediyesi 1875 yılında kurulmuştur.  Ekonomik açıdan bakılacak olursa Türkiye’nin ekonomisini en geliştirmiş şehirlerinden birisidir.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Alâeddin Cami ve Alâeddin tepesi 2009 yılı itibari ile 1 milyon 717 yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmiştir. Mevlana Müzesi burası oldukça eski ve Mevlana türbesi olarak anılan Türkiye’nin Kültür Bakanlığına en çok gelir getiren 2. Müzesidir. Çatalhöyük, Cilalı taş devrinden kalma ovadan 20 metre yükseklikte yer alan bir yerleşim yeridir.

YEME-İÇME

Konya Mutfağı oldukça zengin bir menüye sahiptir. Çorbalardan Tayga, Mercimekli Oğmaç, Arapaşı,Tandır, Bamya, Süt, Tutmaç ve Erişte Çorbası,Et Yemeklerinden, Fırın Kebabı, Etliekmek, Çullama, iki bıçak arası ciğer, Topalak Köfte, Cella,Ekşili Kabak, Yumurtalı Kabak, Zülbiye (Papaz Yahisi), Patlıcan Bayıltan, Lahana Kapaması, Patlıcan Böğürmesi, ÇöplemeBöreklerden Peynirli Kıymalı Börek, Kıkırdaklı Börek, Tandır Saç, Su, Sedirler ve Tatar Böreği gibi lezzetleri ile meşhurdur.

BARINMA ÖĞRENCİ HAYATI

Konya ilimiz üniversiteler açısından da seçeneklerin fazla olduğu illerimizdendir. Konya’da Öğrenci Olmak güzeldir. Konya ilinin farklı yerlerindeki yerleşkeler, yüksekokullar, kampüsler sayesinde bir çok yerini keşfedip buradaki sıcak kanlı insanlar ile zorluk çekmeyeceğiniz bir yerdir. Gezilecek yerler bakımından zengin, eğitim açısından da oldukça donanımlı olan Konya tercihlerinizde yakın gördüğünüz seçenekler arasında olacaktır. Burada Konya özel öğrenci yurtları da mevcuttur. Özel Yurtlar bakımından zengin olan Konya Özel Yurtları 'nı sitemizden inceleyebilir ve şehre gitmeden Konya Yurtları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz Konya özel kız yurtları ve Konya özel erkek yurtları gibi ayrı ayrı seçenekler belirleyerek aramanızı kolaylaştırabilirsiniz.

YorumYap

  • Ad-Soyad:
  • Mail:
  • 21 + 21 kaçtır?
  • Tel:
  • Yorum: