YurtBul

Özel Yurtlar'da 2 Kişilik Oda Devri Bitiyor

2017 yılının Temmuz ayında "Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği"’nde yapılan değişikliğe göre öğrencilere konaklama hizmeti veren özel öğrenci yurtlarında yeni bir dönem başlayacağı öngörülmüştü.

 Yapılan değişikliğe göre özel öğrenci yurtlarında 2 kişilik odaların kaldırılacağı ve sadece 1-3-4-5-6 kişilik odalarda öğrencilerin barınabileceği bildirisi yapılmıştı. Bununla alakalı olarak da mevcutta 2 kişilik odaları bulunan özel öğrenci yurtları ve pansiyonlarına 2019-2020 eğitim ve öğretim yılına kadar müsaade verilmişti.

Aradan yaklaşık 1 sene kadar zaman geçmesine, öğrenci yurtları, öğrenciler ve sendikaların yoğun tepkisine rağmen Milli Eğitim Bakanlığı hala geri adım atmadı.

Öğrenci yurtlarının ciddi şekilde mağdur olmasına yol açacak bu düzenleme ile, yasaklanacak olan 2 kişilik odaların 3 kişilik odaya evrilebilmesi için banyo ve tuvalet alanları haricinde 24m2 yaşam alanı olması gerekiyor.

DiğerHaberler

 • Devamını okuLise Son Sınıf Öğrencilerine İzin

  Milli Eğitim Bakanlığı, YGS'ye hazırlanan lise son sınıf öğrencilerine müjdeli bir haber verdi. Bilindiği üzere, lise son sınıf öğrencileri 20 gün mazeretsiz, 25 gün mazeretli olmak üzere toplam 45 günlük devamsızlık haklarının 25 günlük olan kısmını, çeşitli sağlık raporlarıyla mazeret bildirerek kullanıyorlardı. Milli eğitim bakanlığı bu se..

 • Devamını okuYurt-Kur`dan 19 yeni yurt

  Üniversitelerin sayısının artmasıyla birlikte, öğrencilerin barınma ihtiyacının ortaya çıkmasyla YURT-KUR, 2011 yılında bu açığı kapatmak için kolları sıvadı. Yeni yapılan üniversiteler ile üniversitelerin sayısının artmasıyla ortaya çıkan yurt ihtiyacı, Yüksek Öğretim Kredi Yurtlar Kurumunu ( Yurt-Kur) harekete geçirdi.Yurt-KUR 2011 yılın..

 • Devamını okuTED'den 10 bin öğrenciye Tam eğitim bursu! Müjdesi

  Türk Eğitim Derneği'nin (TED) derslerinde başarılı ancak maddi olanakları yetersiz olan çocuklar için vereceği Tam Eğitim Bursu için yapacağı "Tam Eğitim Bursu Sınavı", 10 Nisan 2010'da yapılacak. Sınav başvuruları için son gün 5 Mart Cuma. TED, bursiyerlerin sayısını 10 bin öğrenciye çıkartmayı hedefliyor. Sınava girecek öğrenciler aranan..

 • Devamını okuKYK'dan Burs ve Kredi Başvurusu için Ek Süre

  KYK'ya burs ve kredi için başvuruda bulunan ancak gerekli belgeleri zamanında teslim etmeyen öğrenciler için 1 Mart 2010 tarihinden 26 Mart 2010 tarihine kadar ek süre tanındı. Kredi yurtlar kurumununda yapılan açıklamada, 2009-2010 öğretim yılında burs ve kredi için müracaat eden ancak taahhüt senetlerini zamanında tanzim ve tasdik ettire..

 • Devamını okuÜniversiteye Sınavsız Giriş

  Öğrenciler Nisan ayında yapılacak YGS(Yükseköğretime Geçiş Sınavı)'ye hazırlanırken, Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) sessiz sedasız bir şekilde yeni bir yasayı yürürlüğe koydu. Yeni yasaya göre, KKTC dışında yurt dışında herhangi bir 4 yıllık Lise'de öğrenimini tamamlayan öğrenci, Türkiye'de ODTÜ ve Boğaziçi gibi üniversiteler de dahil o..