Bartın Öğrenci Yurtları

Bartın Özel Öğrenci Yurtları ve Yurt Fiyatları aramanızda 2 öğrenci yurdu bulundu.

Gold Paket YurdunuzBurada Yer Alsın İster Misiniz? Bartın Yurtları

Tesis Özellikleri
  • 24 Saat Sıcak Su
  • Bilgisayarlı Etüt Salonları
  • Çamaşır ve Ütü Hizmetleri
Reklam ver

Bu alanda yurdunuzun gözükmesini istiyorsanız hemen bize ulaşın!destek@ozelyurtara.com

Bunlarada Göz Atın


Bartın Hakkında

BARTIN HAKKINDA BİLGİ

Karadeniz’in batısında yer alan Bartın, doğası, plajları, tarihi kalıntıları ve doğal oluşumolan mağaraları ile oldukça ilgi çekici bir ilimizdir.

Ortalama yüksekliğin 2,5 km olduğu Bartın’da, sahilden iç kısma doğru olan yükseltilerden Küre dağları en önemlisidir. Bartın’a ismini veren Bartın nehri 14 kilometre uzunluğundadır. Uluyayla, Ardıç, Kalkanlı ve Zoni ilin en önemli yaylaları arasında yer almaktadır. Neredeyse bitki örtüsünün % 50 lilik oranını ormanların oluşturduğu Bartın’da kış mevsimlerinin yağışlı yazların ise ılıman geçtiği Karadeniz iklimi hükümsürmektedir.

Bartın çevresine ilk yerleşen topluluk hakkında kesin bir bilgiye ulaşılamamış olmasına rağmen yörenin ilk sakinlerinin M.Ö 14. Yyda bölgeye Gaşkaların yerleştiği dünülmektedir.Hitit İmparatorluğu’nun önemli bir güç haline gelmeye başlamasıyla beraber bölgedeki Gaşka hâkimiyeti sona ermiş, Hitit İmparatorluğu’nun yıkılmasınının ardından Lydialılar, Persler, Makedonyalılar, Bithynia Krallığı ve Romalılar yöreye hâkim olmuşlardır. Roma döneminde, Bartın’ın askeri ve ekonomik nedenlerden dolayı önem kazandığı bilinmektedir. Roma İmparatorluğu M.S. 395’te ikiye ayrıldığında yörenin Doğu Roma toprakları içerisinde kaldığı görülür. Bu dönemden sonra yörede Bizans etkinliğinin sürdüğü, 13. yüzyılda Türklerin Anadolu’ya gelmesinden sonra Bartın ve çevresinin Candaroğulları Beyliği’nin hâkimiyetine girdiği bilinmektedir.

1395’te Yıldırım Bayezid, Bartın’ı Candaroğulları Beyliği’nden alması üzerine Amasra’da bulunan Ceneviz kolonisi tesirini sürdürmüş, Amasra 1460 yılında Fatih Sultan Mehmet döneminde Osmanlı Devletinin yönetimine geçmiştir.

Bartın, 1924’te Zonguldak’ın ilçesi olmuş ve 1991 yılında ise il haline gelmiştir.

Bartın’ın yöresel yemekleri arasında etli, sebzeli, sütlü, hamur işli ve zeytinyağlı yemekler ile pilav, çorba ve tatlı çeşitlerinden oluşur. Dikkati çeken başka bir özelliği ise aynı türe ait yiyeceklerden pek çok çeşidin olmasıdır. Örneğin, ondan fazla dolma ve pilav çeşidine rastlanmaktadır. Bartın mutfağı ile ilgili yapılan araştırmalarda, yüzden fazla çeşide rastlanmıştır ve bu durum açıkça yöre mutfağının zenginliğini ortaya koymuştur.

Bartın’da hediyelik eşya olarak el dokuma ürünleri, özellikle tel kırma yazmaları ve ahşap baskı yazmaları ülke çapında ün yapmış, Amasra ilçesi ahşap ve dokuma hediyelik eşya yönünden çok gelişmiştir. Kurucaşile, ülkede en özenli gulet yapım yeri olarak bilinmektedir.