Batman Öğrenci Yurtları

Batman Özel Öğrenci Yurtları ve Yurt Fiyatları aramanızda öğrenci yurdu bulundu.

Gold Paket YurdunuzBurada Yer Alsın İster Misiniz? Batman Yurtları

Tesis Özellikleri
  • 24 Saat Sıcak Su
  • Bilgisayarlı Etüt Salonları
  • Çamaşır ve Ütü Hizmetleri
Reklam ver

Bu alanda yurdunuzun gözükmesini istiyorsanız hemen bize ulaşın!destek@ozelyurtara.com

Bunlarada Göz Atın


Batman Hakkında

BATMAN HAKKINDA BİLGİ

Batman Dicle Nehri’nin aktığı yerde konumlanmış, büyük bir tarihi geçmişi, antik kentleri,mağraları ve tarihsel anıtları ile görülmeye değer illerimiz arasında yer almaktadır.

Doğu Bölgesinin güneyinde bulunan ilin, kuzey ve kuzeydoğusu yüksek dağlık, sarp bir coğrafyaya sahip olup güneyi cephesi ise engebelidir. Dicle nehri batıdan doğuya akarak il topraklarının içinden geçmektedir ve Batman çayı, Batman-Diyarbakır il sınırını çizerek Dicle nehri ile birleşir.

4000′i aşkın mağaranın bulunduğu Batman Bölgesi dünyada benzeri az bulunan bir doğa harikasıdır.Yöreye karasal iklim hakimdir. Bu nedenle yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlı geçmektedir.

İluh isimli bir köy olan Batman, 1937 yılında bucak olmuştur. Adı 1950 yılında Batman Çayı’ndan dolayı Batman olarak değiştirilmiş, 1957 yılında Siirt iline bağlı bir ilçe olan Batman, 1990 yılında il olmuştur.

Yöre mutfağında genellikle bol yağlı et yemekleri, hamur işleri, yöreye özgün çorbalar, tiftik kıçıl denilen ve çamurdan yapılmış ocaklarda pişirilen tandır ekmeği ve taş ekmeği Hevran yemeği yapılmaktadır.

Dokumacılık, parlak ipek sim işlemeli kumaşlar, oya, dantel ve kanaviçe işlemeleri, yün patik, çeşit çeşit renklerde yöreye özgü motifli yün çorap çoraplar yöreden alınabilecek hediyelik eşyalar arasında yer almaktadır.