Elazığ Öğrenci Yurtları

Elazığ Özel Öğrenci Yurtları ve Yurt Fiyatları aramanızda 4 öğrenci yurdu bulundu.

Gold Paket YurdunuzBurada Yer Alsın İster Misiniz? Elazığ Yurtları

Tesis Özellikleri
  • 24 Saat Sıcak Su
  • Bilgisayarlı Etüt Salonları
  • Çamaşır ve Ütü Hizmetleri
Reklam ver

Bu alanda yurdunuzun gözükmesini istiyorsanız hemen bize ulaşın!destek@ozelyurtara.com

Bunlarada Göz Atın


Elazığ Hakkında

ELAZIĞ HAKKINDA BİLGİ

Doğu Anadolu’nun güneybatısında, Yukarı Fırat bölgesinde yer alan Elazığ’ nın çevresinde Bingöl, Tunceli, Malatya ve Diyarbakır illeri bulunmaktadır.

Elazığ ili Fırat Havzası’nın yakınında, yeryüzü şekillerini genellikle dağlardan ve ovalardan oluşmuş etrafı  Güney Torosların batı uzantıları, Keban ve Karakaya baraj gölleri ile çevrelenmiştir.

Bölgede diğer bölgelerden farklı kendine özgü bir iklim türü gözlenmektedir.İlin gerek coğrafi konumu, gerekse morfolojik özellikleri bu elverişli durumun ortaya çıkmasında en büyük etken olmuştur. İlde karasal iklim egemen olup, kışlar soğuk ve yağışlı, yazlar ise sıcak ve kurak geçmektedir. Ancak il çevresinde oluşturulan baraj gölleri, iklimde kısmen sapmalar göstermektedir.

Elazığ Harput Kalesi’nin bulunduğu tepenin ovalarına kurulmuştur. Bulgulara göre Harput’ un ilk sakinleri M.Ö 2200 yıllarında buraya yerleşen Hurrilerdir. Harput ve çevresi Malazgirt Savaşı’ından sonra 1085 yılında Türklerin eline geçmiş ve tarihi boyunca Çubukoğulları, Artukoğulları ve Akkoyunlulara ev sahipliği yapmıştır.

Elazığ-Harput mutfağı yörenin özelliklerine bağlı olarak çok büyük çeşitlilik ve zenginlik göstermektedir.İlin kendine has ve kendi ismiyle anılan pek çok yemeği bulunmaktadır. Bu yemekler ülkemizin bir çok yöresinde Elazığ yemeği olarak yapılmaktadır. Kellecoş, işgene, Harput köfte, taş ekmeği, peynir ekmek, fodula, gömme, ufalama, söğürtme, ışkın, pirpirim, hesüde, gaygana, pestilli yumurta, dolangel, kalbur hurması, dilber dudağı, Elazığ’a has yemek ve tatlılardan bir kaçı olarak sayılabilmektedir.