Adıyaman Öğrenci Yurtları

Adıyaman Özel Öğrenci Yurtları ve Yurt Fiyatları aramanızda 1 öğrenci yurdu bulundu.

Gold Paket YurdunuzBurada Yer Alsın İster Misiniz? Adıyaman Yurtları

Tesis Özellikleri
  • 24 Saat Sıcak Su
  • Bilgisayarlı Etüt Salonları
  • Çamaşır ve Ütü Hizmetleri
Reklam ver

Bu alanda yurdunuzun gözükmesini istiyorsanız hemen bize ulaşın!destek@ozelyurtara.com

Bunlarada Göz Atın


Adıyaman Hakkında

ADIYAMAN HAKKINDA BİLGİ

Ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Fırat Nehri’nin batı kıyısında yer almaktadır. Çevresinde Atatürk Baraj Gölü, Şanlıurfa, Kahta, Sincik, Çelikhan, Tut ve Besni ilçeleri yer almaktadır. İl Şanlıurfa, Gaziantep, Şırnak, Siirt, Batman ve Mardin illerinin de içinde yer aldığı GAP Projesine dahil edilmiş ve Proje uygulamasından sonra su altında kalan kent bölgerinde arkeolojik  kazı çalışmaları gerçekleştirilmiş. Coğrafi konumu nedeni ile bir dönem çok gözde olan il tarihi boyunca eşi az bulunan medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır.

Bizans döneminde “Perres” ve “Pordonnium” olarak anılan Adıyaman, Süryaniler döenminde ise  “Klevdiye” olarak isimlendirilmiştir. Bölge 757 yıllında Araplar tarafından ele geçirilmiş ve ismi “Hısn-ı Mansur” olarak değiştirilmiştir. Şehir Adıyaman ismini alana kadar bütün kaynaklarda bu isimin adı altında anılmıştır.

Cumhuriyetin kuruluşundan sonra 1954 yılına kadar eski idari yapısı korunarak Malatya'ya bağlı kaza konumunda olan Adıyaman 1 Aralık 1954 tarihinde Malatya'dan ayrılarak il haline getirilmiştir.

Sosyal ve Kültürel etkinliklere bakıldığında 1970li yıllarda merkez ilçede kapalı ve açık olarak 15 sinema salonu bulunurken 2007 yılı tespitlerine göre merkez ilçede kayıtlı veya işlev gören sinema salonu bulunmamaktadır. Turizm Bakanlığı veya valilik tarafından düzenlenen festivallerin çoğunluğu Kahta, Besni ve Tut ilçelerince organize edilmektedir.

Ayrıca ilde 2006 yılında açılışı yapılan Adıyaman Üniversitesi bulunmaktadır.