Ağrı Öğrenci Yurtları

Ağrı Özel Öğrenci Yurtları ve Yurt Fiyatları aramanızda öğrenci yurdu bulundu.

Gold Paket YurdunuzBurada Yer Alsın İster Misiniz? Ağrı Yurtları

Tesis Özellikleri
  • 24 Saat Sıcak Su
  • Bilgisayarlı Etüt Salonları
  • Çamaşır ve Ütü Hizmetleri
Reklam ver

Bu alanda yurdunuzun gözükmesini istiyorsanız hemen bize ulaşın!destek@ozelyurtara.com

Bunlarada Göz Atın


Ağrı Hakkında

AĞRI HAKKINDA BİLGİ

Ağrı ilinin çevresinde Kars, Iğdır, Erzurum, Muş, Bitlis, Van ve İran yeralmaktadır.Ağrı’ da bulunan toprağın genelini dalgalı, yüksek dağlık arazi meydana getirmektedir. Ağrı ilinin dağları sıra dağlar şeklindedir.Ağrıda bitki örtüsü olarak zengin otsu bitki türleri egemendir. Karasal iklime hakim olan Ağrı’da kışlar soğuk ve sert yazlar ise kurak ve sıcak geçmektedir.

1655 metre yüksekliğindeki Ağrı Dağına sahip olan, Türkiye’ye en yüksek noktadan bakabileceğiniz ve doğuya açılan kapı olan Ağrı, tarih boyunca çok sayıda kavim ve medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Ağrı ili, yazın dağcılık ve doğa yürüyüşüne, kış mevsiminde kayak sporuna elverişli parkurlara sahip efsanevi dağı ile doğunun turizm merkezleri arasında yer almaktadır.

Ağrı ilinin tarihinin Paleolitik Çağ’da başladığı düşünülmektedir. Tarihte daha geç dönemlerde bu bölge ile Mezopotamya arasında kültürel ilişkiler olduğunun bir göstergesi olarak bulunan Tunç Çağı araç gereçleri örnek verilebilir. Ağrı ve çevresine yerleşen en eski toplumlardan birisi Hurrilerdir. M.Ö. 14. yüzyılda Hititlerin Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki etkinliklerini yitirmeleriyle ortaya çıkan Hurrilerden sonra yöre Urartu, Pers, Makedon, Roma ve Bizans hâkimiyetine girmiş, M.S. 7. yy. ortalarında da Arapların eline geçen ve stratejik konumu nedeniyle istilalara uğrayan Ağrı’yı 11. yüzyılda Selçuklular egemenlikleri altına almışlardır. Selçukluların aralıklarla süren egemenlikleri Moğol akınlarıyla son bulmuş, daha sonrada İlhanlılar, Celayirliler, Karakoyunlular, Akkoyunlular, Safeviler ve Osmanlı İmparatorluğu egemenliğine girmiştir. I. Dünya Savaşı’nda Ruslar tarafından işgal edilen bölge, 1921 yılında yapılan Kars Antlaşması ile Türkiye’yenin sınırlarına dahil edilmiş ve egemenliğine girmiştir.

Ağrı yöresinde hayvancılığın büyük bir geçim kaynağı olması nedeniyle hayvan ürünleri büyük miktarda kullanılmaktadır. Ağrı zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Saç kavurma en meşhur yemeğidir. Gosteberg buğulama, Abdigör köftesi, Hengel, haşıl, erişte, kuymak, kete, bişi, erdek, hasude, bulgur pilavı, yalancı köfte, ekmek aşı,lalanga, ayran aşı, halise,çiriş ketesi, murtuğa ve ağızyakan ve deveci çorbası yöreye özgü yemekler arasında yer almaktadır.

Ağrı’da küçükbaş hayvancılığın fazla yapılması nedeniyle halıcılık en önemli el sanatıları arasında yer almaktadr.Bunun yanında kilim, kazak, keçe ve çorap gibi el sanatları da bulunmaktadır.