Artvin Öğrenci Yurtları

Artvin Özel Öğrenci Yurtları ve Yurt Fiyatları aramanızda 1 öğrenci yurdu bulundu.

Gold Paket YurdunuzBurada Yer Alsın İster Misiniz? Artvin Yurtları

Tesis Özellikleri
  • 24 Saat Sıcak Su
  • Bilgisayarlı Etüt Salonları
  • Çamaşır ve Ütü Hizmetleri
Reklam ver

Bu alanda yurdunuzun gözükmesini istiyorsanız hemen bize ulaşın!destek@ozelyurtara.com

Bunlarada Göz Atın


Artvin Hakkında

Çoruh nehri ile ikiye bölünen Artvin, uzun vadileri, yüksek sıra dağları, ormanları, krater gölleri, karagülleri, yeşil yaylaları, tarihi kiliseleri, kale ve kemer köprüleri, geleneksel mimarisi ile birlikte otantik bir turizm şehridir. Kaçkar ve karçal dağlarında yapılan doğa yürüyüşleri ve dağ tırmanışları, Çoruh Nehri ve Barhal çayında yapılmakta olan rafting, katamaran ve kano gibi su sporları Artvin’i tam anlamıyla turizm cenneti haline getirmektedir.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Artvin’in çevresinde Ardahan, Erzurum, Rize,  Gürcistan ve Karadeniz bulunmaktadır. %95 ‘inin ormanlar ile kaplı olduğu Artvin’de “karagöl” denilen küçük göllere sıkça rastlanmaktadır.

İl ve çevresinde rakım farklılığından kaynaklanan ılıman, sert ve Doğu Karadeniz iklimi özellikleri görülmektedir.

Artvin’de yerleşik hayata geçişin tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte M.Ö 2000 yıllarında Hurrilerin küçük beylikler halinde şehre yerleştiği bilinmektedir. Kentte 2 yy süren Mitanni egemenliğinin sonunda Hitit İmparatorluğunun yönetimine giren Artvin, daha sonralarda Kimmerler, İskitler, Bizans himayesinde olan Bagratlı Krallığı, Selçuklu ,Saltuk, Moğol, Timur ve Safevine ev sahipliği yapmıştır. Artvinde Osmanlı egemenliği Yavuz Sultan Selim dönemi ile başlamıştır.

1877-1878 savaşı sonrasında, 3 Mart 1878’de imzalanan Ayastefanos Antlaşması gereği Artvin, Ardanuç, Borçka, Şavşat ve Hopa’nın Kemalpaşa bucağı savaş tazminatı olarak Ruslara teslim edilmiştir. 3 Mart 1918’de imzalanan Brest-Litovsk Antlaşması ile Ruslar Artvin topraklarından çekilmişler ve kent, Mondros Ateşkes Müzakeresi ile İngilizlerin eline geçmiştir. Ardından, 7 Mart 1921 tarihine kadar Gürcistan sınırları içerisinde kalan Artvin, 43 yıllık bir aradan sonra, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin girişimleri sonucu 23 Şubat 1921’de tekrardan Türkiye sınırlarına katılmıştır. 16 Mart 1921’de imzalanan Moskova Antlaşması ile bu durum kesinlik kazanmış,7 Temmuz 1921’de sancak olarak kurulan Artvin, 24 Nisan 1924’te il haline getirilmiştir.

Yöresel yemek çeşitleri bakımından hayli zengin bir menüsü olan Artvin’inin en ünlü tatları arasında kumak, yörede yetişen sebze ve kır otlarından yapılan yemek türleri, hinkel, cergebas, bişi, katmer, erişte, lokum, harfana,gendirme ,keşkek ,püşürük, çılbır,hasuta, kaysefe, zurbiyet ve ballı lokum yer almaktadır.

Ayrıca Ağaç oyma ve filiz, dal kabuğundan örülen eşyalar, toprak çanak, çömlek, bakır mamulleri ve kilim yöreden alınabilecek hediyelik eşyalardandır.