Bitlis Öğrenci Yurtları

Bitlis Özel Öğrenci Yurtları ve Yurt Fiyatları aramanızda öğrenci yurdu bulundu.

Gold Paket YurdunuzBurada Yer Alsın İster Misiniz? Bitlis Yurtları

Tesis Özellikleri
  • 24 Saat Sıcak Su
  • Bilgisayarlı Etüt Salonları
  • Çamaşır ve Ütü Hizmetleri
Reklam ver

Bu alanda yurdunuzun gözükmesini istiyorsanız hemen bize ulaşın!destek@ozelyurtara.com

Bunlarada Göz Atın


Bitlis Hakkında

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Bitlis’in çevresinde Siirt, Muş, Ağrı ve Van Gölü yer almaktadır. Bitlis sınırları içerisinde yer alan çoğu sarp ve yüksek dağlardan meydana gelmiştir. En önemli yer şekilleri arasında Nemrut ve Süphan dağları bulunmaktadır.

Karasal iklimin özelliklerini yansıtan Bitlis, Akdeniz iklimi arasında da geçiş göstermektedir. Bu nedenle kışlar soğuk yazlar ise sıcak ve kurak geçmektedir.

Bölge ismini Mekadonya Kralı Büyük İskender’in şehirde yer alan kalenin yapımı sırasında kale yapımında görevli komutanlarından olan “Bedlis’ten” almıştır. Tarihi M.Ö 2000’ li yıllara dayanan Bitlis Urartu, Asur, Med, Pers, Mekadonya Krallığı, Roma ve Bizans İmpratorluklarına ev sahipliği yapmaktadır. 11.yy da başlayan Anadolu akımları üzerine kervanların uğrak yeri haline gelen ve bu zamanlarda Alparslan ve ordularını misafir eden Bitlis, Türklerin Anadolu’ya açılmasında büyük bir rol üstlenmiştir. 1514 yılında Osmalı İmparatorluğunun yönetimine giren Bitlis, 1929 yılında Muş’un  ilçesi olmuş ve 1936 yılında ise il haline getirilmiştir.

Bitlis’in yöresel tatları arasında büryan kebabı ve avşor yemeği mutlaka yemeniz gereken yemekler arasında yer almaktadır.

Bitlis hediyelik eşyalar bakımından misafirlerine oldukça zengin seçenekler sunmaktadır. İlçelerde halen yapılmakta olan kök boyalı rengarenk kilimler, halılar, topraktan yapılan çanak-çömlekler, Ahlat İlçemizde yapılan her biri sanat eseri olan bastonlar satın alınabilir. Ayrıca Hizan fındığı, Adilcevaz cevizi , Mutki kara kovan balı ve küp peyniri hediyelik gıda ürünlerimiz arasında yer almaktadır.