Çorum Öğrenci Yurtları

Çorum Özel Öğrenci Yurtları ve Yurt Fiyatları aramanızda 4 öğrenci yurdu bulundu.

Gold Paket YurdunuzBurada Yer Alsın İster Misiniz? Çorum Yurtları

Tesis Özellikleri
  • 24 Saat Sıcak Su
  • Bilgisayarlı Etüt Salonları
  • Çamaşır ve Ütü Hizmetleri
Reklam ver

Bu alanda yurdunuzun gözükmesini istiyorsanız hemen bize ulaşın!destek@ozelyurtara.com

Bunlarada Göz Atın


Çorum Hakkında

Karadeniz’in İç Anadolu’ya bağlantısını sağlayan Çorum, tarihi yönden önemli bir yere sahiptir.

7000 yıl öncesine ait kalıntıların yer aldığı Hititler tarafından kurulmuş olan Çorum ilk başkenti olan Hattuşa’ya sahiptir. Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan ve ülkemizde 9 değerden  birisi olan Hattuşa Anadolunun kalbinde yer almaktadır. Ayrıca Mısır Uygarlığı kadar köklü bir geçmişi olan Hititler ve Mısırlılar arasında yapılmış Kadeş Antlaşmasının yazıtları da Çorum ilinin Boğazköy beldesinde ortaya çıkmıştır.

Bunun yanında Hititlerin önemli dini merkezlerinden kabul edilen ve arkeolojide Arinna olarak tanınmış Alacahöyük Antik Kenti, 13 Kral Mezarını, Hatti Tunç Güneş Kursunu ve Sfenksli Kapılarını içinde bulunduran ve Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk kazı çalışmalarını başlattığı önemli ve mutlaka görülmesi gereken antik kentlerimiz arasında yer almaktadır.

Ayrıca Şapinuva Ören Yeri bölgede bulunan en büyük Hitit kenti ünvanına sahip günümüzdede devam eden kazı çalışmalarında birçok yazılı eserin bulunduğu antik kentler arasında yer almaktadır.

Bölgenin özel etkinlerinden olan ve her üç yılda bir düzenlenip altı yılda bir tekrarı  yapılan “Hitoloji Kongresi” 1990 yılından itibaren Türkçe dilinde yapılıp birçok bilim adamının bir araya gelmesini sağlayan bir etkinliktir. Hitit Uygarlığı’nın yanı sıra Selçuklu ve Osmanlı mimarisine ait cami, köprü ve kalelerle tarihi değerinin yer aldığı Çorum bütün doğal güzellikleri ile görülmeye değer bir kenttir.

Çorum ilinden alınabilecek ürünlerin başında, şehrin sembollerinden olan , Çorum leblebisi, bakır ve ağaç oyma işleri, kilim, heybe, patik, çorap ve el işi eşyalar gelmektedir.

Ayrıca Çorum Osmancık’ta yetiştirilen pirinçler de, farklı lezzetleriyle mutlaka tadılması gereken ürünlerdendir. Leblebisi ile ünlü olan Çorum, yöresel yemekler bakımından oldukça zengindir.

Yöreye ait yemekler arasında Mayalı, Yanıç , Cızlak , Kömbe, Oğmaç, Hingal, Haşhaşlı Çörek, Borhani, Helise, Çullama, Madımak, Tirit , İskilip Dolması , Keşkek, Kara Çuval Helvası, Hedik, Teltel ve  Has Baklava yer almaktadır.