Diyarbakır Öğrenci Yurtları

Diyarbakır Özel Öğrenci Yurtları ve Yurt Fiyatları aramanızda öğrenci yurdu bulundu.

Gold Paket YurdunuzBurada Yer Alsın İster Misiniz? Diyarbakır Yurtları

Tesis Özellikleri
  • 24 Saat Sıcak Su
  • Bilgisayarlı Etüt Salonları
  • Çamaşır ve Ütü Hizmetleri
Reklam ver

Bu alanda yurdunuzun gözükmesini istiyorsanız hemen bize ulaşın!destek@ozelyurtara.com

Bunlarada Göz Atın


Diyarbakır Hakkında

Yaz sıcaklığının 45-50 dereceye kadar ulaştığı Diyarbakır’da sıcaklığı azaltmak amacı ile yapılmış olan düz çatılı ile klasik yöre mimarisi, uzun surları ve Malabadi Köprüsü ile mutlaka görülmesi gereken iller arasında yer almaktadır.

Diyarbakır’ın tarihinin M.Ö 3000’li kadar uzandığı düşünülürken, son yapılan kazı çalışmalarına dayanılarak uygarlık geçmişinin M.Ö 7500’lü yıllara dayandığı belirlenmiştir. Diyarbakır tarihi boyunca Hurriler, Mitanniler, Hititler, Asurlar, Medler, Persler, Büyük İskender, Romalılar, Bizanslılar, Araplar, Selçuklular ve Osmanlı Devleti’nin egemenliğinde kalmıştır.

Olağan dışı büyüklükteki karpuzları ile ün yapmış Diyarbakır, yemek kültürü açısından da oldukça zengindir. Akşamın geç saatlerinde, tezgahlarda satılan cartlak kebabı olarak bilinen ciğer kebabı geleneksel yemekleri arasındadır.

Diyarbakır’ın en ağır yemeklerinden olan kibebumbar, işkembe ve bağırsaklar, et, pirinç, nane, biber ve tuz karışımı ile pişirilir. Bunların yanında içli köfte, çiğ köfte, bulgur pilavı, kaburga, keşkek, Kibukudur, lebeni, tatlılardan ise burma kadayıf ve Nuriye tatlısı ünlüdür. Üzümden yapılan pestil ve sucuk, otlu peynir, örgü peynir, sumak çokça yenen diğer yiyeceklerindendir.

El sanatları, hasır bilezik, kiniş gerdanlık, gümüş işlemeli nalın ve çekmeceler kuyumcuların beğenilen ürünleridir. Köylerden el dokuması halı ve kilim üretimi yapılmaktadır.