Gaziantep Öğrenci Yurtları

Gaziantep Özel Öğrenci Yurtları ve Yurt Fiyatları aramanızda öğrenci yurdu bulundu.

Gold Paket YurdunuzBurada Yer Alsın İster Misiniz? Gaziantep Yurtları

Tesis Özellikleri
  • 24 Saat Sıcak Su
  • Bilgisayarlı Etüt Salonları
  • Çamaşır ve Ütü Hizmetleri
Reklam ver

Bu alanda yurdunuzun gözükmesini istiyorsanız hemen bize ulaşın!destek@ozelyurtara.com

Bunlarada Göz Atın


Gaziantep Hakkında

Doğu Anadolu’nun en eski kültür merkezlerinden birisi olan geçmişi M.Ö 4000’li yıllara kadar uzanan, Mezapotamya ve Akdeniz arasında tarihi İpek Yolu üzerinde kurulu olan Gaziantep bu nedenle birçok medeniyetin odak noktası olmuştur. İpek yolu Kahramanmaraş’tan Sakçagözü’ne giden, Urfa, Kalkamış, Dülük, İslahiye, Kilis ve Halep bağlantılı ticaret yoludur ve Kieppert , çizmiş olduğu Anadolu haritasında bütün bu yolları göstermiştir.

Kommagene sınırlarında kalan Toros Dağları’nda antik dönemde kullanıldığı bilinen bazı maden yatakları bulunmaktadır. Bu yörede demir madenlerinin işletildiği ve dönem tekniği ile çelik elde edildiğini bulunan tarihi eserlerce kanıtlanmıştır.

Gaziantep Paleotik, Neolotik, Kalkeotik, Tunç Çağlarına tanık olmuş, Hitit, Med Asur Pers İskender Selefkosler Roma, Bizans, Abbasiler ve Selçuklulara ev sahipliği yapmıştır. Hitit döneminden itibaren Gaziantep önemli bir dini merkez olmuştur. Hitit baş tanrısı Teşup’un kutsal şehri olarak bilinen Dolichenos aynı özelliğini Grek, Roma döneminde de göstermiştir.

Gaziantep mutfağı seneler boyunca geleneklerinin ve yöresel damak lezzetinin zenginliği ile ülkemiz ve dünya mutfakları arasında ayrıcalıklı bir yer tutmaktadır. İçli köfte, çiğ köfte, ekşili ufak köfte, malhıtalı köfte, yoğurtlu ufak köfte ilde yapılan özgün et yemekleri çeşitleridir.

Kebapları ile meşhur olan ilde kuşbaşı kebabı , kıyma kebabı, patlıcan kebabı soğan kebabı, simit kebabı ve ciğer kebabı,Yuvarlama, lahmacun, karışık dolma, maş çorbası, beyran şiveydiz, yaprak sarması, çağla aşı kabaklama, börk aşı, doğrama, kaburga dolması, alinazik, yoğurtlu patates, künefe, burmalı kadayıf ve Antepfıstığı ezmesi bilinen diğer yerel yemek çeşitleridir.

Bakır işlemeler, sedef kakmalı eşyalar, altın ve gümüş takılar, yemeni adı verilen üstü kırmızı yada siyah deriden tabanı ise köseleden dikilen topuksuz ve çok sağlıklı olan geleneksel ayakkabılar, beyaz kumaş üzerine sarılarak ve çekilerek beyaz, sarı, krem rengi ipliklerle yapılan el işlememeleri Gaziantep’ten alınabilecek özgün hediyelik eşyalardır.

Gaziantep baklavası, Antepfıstığı, tatlı sucuk ve pestil, kırmızı biber ve baharatlar Gaziantep’te yapılacak alışverişlerde alınması tavsiye edilir.