Mardin Öğrenci Yurtları

Mardin Özel Öğrenci Yurtları ve Yurt Fiyatları aramanızda öğrenci yurdu bulundu.

Gold Paket YurdunuzBurada Yer Alsın İster Misiniz? Mardin Yurtları

Tesis Özellikleri
  • 24 Saat Sıcak Su
  • Bilgisayarlı Etüt Salonları
  • Çamaşır ve Ütü Hizmetleri
Reklam ver

Bu alanda yurdunuzun gözükmesini istiyorsanız hemen bize ulaşın!destek@ozelyurtara.com

Bunlarada Göz Atın


Mardin Hakkında

Mimari, etnografik, arkeolojik, tarihi ve görsel değerleri ile zamanın durmuş gibi hissedeceğiniz Güneydoğunun geleneksel yapısı bozulmamış kentlerinden birisidir Mardin. Mardin’de, farklı dini inanışlar paralelinde, sanatsal açıdan da tarihi değeri yüksek olan camiler, türbeler, kiliseler, manastır ve benzeri dini eserler yer almaktadır. Mardin, İpek Yolu üzerinde konumlanmış olup, 5 han ve kervansaraya sahiptir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Yukarı Mezopotamya havzasında bulunan Mardin’in çevresinde, Suriye, Şırnak ve Siirt, Diyarbakır ve Batman, Şanlıurfa yer almaktadır.

Mardin dağlarının, Mazıdağı, Derik, Midyat, Savur ve Nusaybin yörelerine sokulan yüksek kesimlerinde, Meşe ağaçlarından oluşan bitki topluluklarına rastlanmaktadır.

İklim olarak Akdeniz iklimi ile karasal iklimin ortak özelliklerine sahip olan Mardin, yazları çok sıcak ve kurak, kışları ise yağışlı ve soğuktur.

Fırat ve Dicle nehirleri arasında Mezopotamya bölgesi, tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bir dağın tepesinde kurulmuş olan Mardin, Yukarı Mezopotamya’nın en eski şehirlerinden biri olara bilinmektedir.

M.Ö.4500′ den başlayarak klasik anlamda yerleşim, gören Mardin, Subari, Sümer, Akad, Babil, Mitaniler, Asur, Pers, Bizans, Araplar, Selçuklu, Artuklu, Osmanlı Dönemi’ne ait bir çok yapıyı bünyesinde harmanlayabilmiş önemli bir açık hava müzesidir.

Mardin’in çok özel yöresel yemekleri arasında kıbbe, çiğ köfte, keşkek, zerde, cevizli sucuk, helva çeşitleri, cevizli tatlılar yer almaktadır. Ayrıca Mardin’in meşhur telkari gümüş işlemesi hediyelik eşyalar arasında yer almaktadır.