Şanlıurfa Öğrenci Yurtları

Şanlıurfa Özel Öğrenci Yurtları ve Yurt Fiyatları aramanızda öğrenci yurdu bulundu.

Gold Paket YurdunuzBurada Yer Alsın İster Misiniz? Şanlıurfa Yurtları

Tesis Özellikleri
  • 24 Saat Sıcak Su
  • Bilgisayarlı Etüt Salonları
  • Çamaşır ve Ütü Hizmetleri
Reklam ver

Bu alanda yurdunuzun gözükmesini istiyorsanız hemen bize ulaşın!destek@ozelyurtara.com

Bunlarada Göz Atın


Şanlıurfa Hakkında

ŞANLIURFA HAKKINDA BİLGİ

Tarihi geçmişi 9000 yıl öncesine dayanan ve Hz. İbrahim’in doğduğu,  Hz. Eyyüb’ün yaşadığı ve Hz. İsa tarafından kutsanmış olan Şanlıurfa, adeta bir müze şehir görünümündedir.

Şanlıurfa’ nın en yüksek noktasını teşkil eden Karacadağ’ın dışında güneyde ovalar ve çok sayıda mağara, sarnıç, polye  ve dolin bulunmaktadır.

Batıdan doğuya doğru Suruç, Harran, Viranşehir,Ceylanpınar, Halfeti, Hilvan ve Bozova Ovaları en önemli ovaları, Karacadağ, Tektek, Takırtukur, Susuz, Germuş, Nemrut,Şebeke, Arat dağları en önemli dağları, Fırat Nehri, Culap Suyu, Habur Nehri en önemli nehirleri ve Atatürk Baraj Gölü, Halil-ür Rahman Gölü, Aynzeliha Gölü de en önemli gölleridir.Şanlıurfa iklimi karasal iklim özelliği göstermektedir. Yazları çok sıcak ve kurak geçerken, kışları bol yağışlı ve ılıman geçmektedir.Şanlıurfa tarihinin Paleolotik çağa kadar uzandığı düşünülmektedir. Kazılarda Neolitik çağ Kalkolitik çağ ve İlk Tunç çağına ait çok sayıda değerli eserler ele geçirilmiştir.

Bölge, Arami, Part, Roma, Bizans, Arap, Selçuklu, Selahattin Eyyubi, Moğol, Memlük ve Osmanlı hakimiyetinde kalmıştır.

Yemek kültürü oldukça zengin olan Şanliurfa’da Ayran çorbasi, çagala aşi, pakla aşi, hitti bastirmasi, sarimsak aşi, isot çömlegi, erik tavasi, semsek, has dolmasi, mimbar, acir bastirmasi, masluka, lebeni, borani, duvakli pilav, etli köfte ,haş haş kebabi, kemeli kebap, tike kebabi, tepsi kebabi, frenkli kebap, kemeli cacik, bostana, koruk salatasi, katmer, aşir aşi, paliza, şillik, haside, kuymak, zingil, paliza geleneksel yöresel yemekler arasında yer almaktadır.

Şanlıurfa’da tarihi çarşı ve pazarlarda el dokumacılığı, tarakçılık, ağaç oymacılığı, saraçlık, kürkçülük, bakırcılık, kuyumculuk ve taş süslemeciliği ürünleri hediyelik eşya olarak satışa sunulmaktadır.