Yurt Fiyatı Öğren

Teşekkürler

En kısa sürede yurtlardan fiyat teklif dönüşleri almaya başlayacaksınız.

Kapat

COVID-19 KAPSAMINDA KREDI VE YURTLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE BAĞLI YURTLARDA ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

COVID-19 enfeksiyonunun ana bulaşma yolu virüsü taşıyan kişinin konuşma,öksürme ve hapşırma sırasında ortaya çıkan damlacıklar yolu ile olur. Damlacıklarla kirlenen yüzeylerle temas eden ellerin ağız, burun ya da gözlere dokunulması ile de hastalık bulaşabilir. COVID-19 bulaşma riski yurtlar gibi toplu yaşam alanlarında oldukça yüksektir. Yurtlarda enfeksiyon riskini azaltmak için COVID-19’dan korunma ve kontrol önlemlerine yurt çalışanlarının ve öğrencilerin dikkat etmesi zorunludur. Yurtlarda kalan öğrencilerin kayıtlarının iyi tutulması olgu çıkması durumunda temaslıların bulunup, yayılmanın kontrolü açısından önemlidir.

60.1. Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne Bağlı Yurtlarda Alınması Gereken Genel Önlemler

» Yurt giriş ve çıkışlarında uygun yerlerine COVID-19 kapsamında alınması gereken önlemlerle ilgili afişler (el yıkama, maske kullanımı ve yurtlarda

uyulması gereken kurallar) asılmalıdır. Yurtların girişinde ve yurt içindeki bölümlerde el antiseptiği bulundurulmalıdır. Yurtta kalan öğrencilerin ve personelin yurda giriş/çıkış gün ve saatleri kaydedilmelidir.

» Yurtta kalacak kişi sayısı her 6 metrekareye bir kişi olacak şekilde sınırlandırılmalıdır.

» Yurt içinde yatakhanelerin dışında yemekhane, kantin/kafeterya, okuma ve çalışma salonları, mescit, kapalı spor salonu, masa tenisi ve satranç köşesi, seminer salonları ile bazı yurtlarda berber, kuaför, bilardo, langırt salonları gibi ortak yaşam alanları bulunabilmektedir. Yurtlarda yatakhanelerde ve  ortak yaşam alanlarında öğrencilerin birbirleriyle ve çalışanlarla aralarındaki sosyal mesafe en az 1 metre olacak şekilde uygulanmalıdır.

» Yurt giriş kapısında çalışanların ve öğrencilerin ateş kontrolleri ve semptom kontrolleri yapılmalıdır. Ateş ölçen personel tıbbi maske ve yüz koruyucu kullanmalıdır.

» Yurt girişlerinde parmak okuma sistemi vb. temasla giriş varsa kullanılmamalı veya her kullanıcının kullanım öncesi alkol bazlı antiseptikle el hijyeni sağladığından emin olunmalıdır.

» Yurt girişinde otomatik olmayan döner kapılar kullanılmamalıdır.

» Salgın sürecinde yurtlara misafir ve ziyaretçi kabul edilmemelidir.

» Kurye, kargo görevlisi vb. kişiler yurt içerisine alınmamalı, teslimatlar dış kapıda yapılmalıdır.

» Yurtlarda bulunan tüm öğrenci ve çalışanlar maske takmalıdır.

» Tekerlekli sandalye ve rehabilitasyon amacı ile kullanılan araç-gerecin her kullanımdan sonra temizliği sağlanmalıdır.

» Yurtlarda grup toplantıları veya etkinlikleri COVID-19 salgını süresince sosyal mesafe kurallarına uygun olarak havalandırma koşulları uygun olan alanlarda yapılmalıdır.

» Yurt içi ortak alanların kullanımında ayrı katta hatta ayrı odalarda kalan öğrencilerin birlikte olmaları önlenmelidir.

» Yurtta kalan öğrenciler arasında ateş, öksürük, burun akıntısı, nefes darlığı belirtileri olan / gelişen, COVID-19 tanısı alan veya temaslısı olanlar tıbbi maske takılarak COVID-19 yönünden değerlendirilmek üzere sağlık kurumuna yönlendirilmelidir.

» Böyle bir durumda aynı odayı paylaşan öğrencilerin tıbbi maske takması sağlanır. Temaslı olanlar odalarında izole edilmeli, İl/İlçe Sağlık Müdürlüğüne bildirilmelidir.

» COVID-19 tanısı kesinleşen hastanın odası 24 saat süreyle havalandırılır ve boş tutulması sağlanmalı, sonrasında su ve deterjanla temizlenmeli, 1/100 oranında sulandırılmış çamaşır suyu (Sodyum hipoklorit Cas No: 7681-52- 9) içeren solüsyonla silinmelidir. Tuvalet dezenfeksiyonu için 1/10 sulandırılmış çamaşır suyu (Sodyum hipoklorit Cas No: 7681-52-9) kullanılmalıdır. Bu işlemler sonrasında odaya yeni öğrenci alınabilir.

60.2. Yurt İdari Ofislerinde Alınması Gereken Önlemler

» Yurtlarda idari ofislerde masalar ve sandalyeler arası mesafenin en az 1 metre olması sağlanmalı ve çalışanlar maske takmalıdır.

» Çalışma süresince el hijyenine dikkat edilmelidir.

» İdari ofislerin pencereleri açılarak odaların sık havalandırılması sağlanmalıdır. Merkezi havalandırma sistemleri bulunan binaların havalandırması %100 doğal hava sirkülasyonunu sağlayacak şekilde düzenlenmeli, havalandırma sistemlerinin bakımı ve filtre değişimleri üretici firma önerileri doğrultusunda yapılmalıdır. Vantilatörler çalıştırılmamalıdır. Sağlık Bakanlığı tarafındanhazırlanan “Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi”nde yer alan “COVID-19 Kapsamında Klima/İklimlendirme Sistemlerinde Alınacak Önlemler”e uygun hareket edilmelidir.

» Yurtlarda bulunan ofislerde “COVID-19 Kapsamında Ofis ve Benzeri İş Yerlerinde Alınması Gereken Önlemler”e uyulmalıdır.

60.3. Yatakhanelerde Alınması Gereken Önlemler

» Yurtların yurt ve blok girişleri ile genel kullanım alanlarında el antiseptiği bulundurulmalıdır.

» COVID-19 kapsamında yurt yatakhanelerinde kalacak öğrenci sayısı yeniden gözden geçirilmeli ve mümkün olan en az öğrenci ile hizmet vermeye devam etmelidir.

» Yatakhanelerde sosyal mesafe ve hijyen kuralları göz önünde bulundurulmalıdır.

» Mümkün olduğu sürece öğrencilerin oda değişikliğine izin verilmemelidir.

» Yatakhanelerde sosyal mesafenin korunmasını sağlayacak şekilde eşyaların düzenlenmesi yapılmalıdır.

» Yatakhanelerde yatak ya da ranzalar en az 1 metre aralıklarla seyreltilerek yerleştirilmelidir.

» Yatak ya da ranzaların yan yana olanları bir baş bir ayakucu şeklinde konumlandırılmalı, ranzada alt ve üst yatışlarda bir baş bir ayakucu şeklinde düzenlenmelidir.

» Yatakhaneler yeterli ve düzenli şekilde havalandırılmalıdır.

» Odalarda kalan öğrenci sayısına göre yeterli sayıda tuvalet/banyo olanağı sağlanmalıdır.

» Ödeme noktalarında temassız ödeme tercih edilmeli veya temaslı ödemelerde her kullanım öncesi öğrencinin alkol bazlı el antiseptiği ile el hijyeni sağladığından emin olunmalıdır.

» Öğrenci odalarında, aynı odada kalan öğrenciler dışında kişilerin bulunmasına izin verilmemelidir.

» Özellikle eller ile sık dokunulan yüzeylerin (kapı kolları, bataryalar, tırabzanlar, asansör, aydınlatma sistemleri gibi sık dokunulan düğmeler, telefon ahizesi, TV kumandası) ve ortak kullanım alanlarındaki tuvalet ve lavaboların temizliği günde en az iki kez yapılmalıdır.

60.4. Yemekhanede Alınması Gereken Önlemler

» Yemekhane girişlerine el antiseptiği konulmalıdır.

» Yemekhanede sosyal mesafe kurallarına (en az 1 metre) uyulmalı, yemek sırası bekleme mesafeleri yer işaretleriyle belirlenmelidir.

» Yemekhanede masalar ve sandalyeler arası mesafe en az 1 metre olacak şekilde (tercihen 2 metre) düzenleme yapılmalıdır.

» Yemek alanlarında sosyal mesafe ve diğer kurallara uyarak düzenleme yapılır. Gerekli durumlarda yemek saatleri uzatılarak sosyal mesafe sağlanacak şekilde aynı anda kullanım seyreltilir.

» Yemek servisinde kullanılan tüm araç gereçler her kullanım sonrasında en az 60 °C de bulaşık makinesinde yıkanmalı ve bir sonraki kullanıma kadar temiz bir yerde muhafaza edilmelidir.

» Yemek öncesinde ve sonrasında ellerin bol su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca yıkanması ve tek kullanımlık havlu ile ellerin kurulanması gibi kişisel hijyen kurallarının uygulanmasına imkan veren düzenlemeler yapılmalıdır.

» Ortak kullanımda bulunan zeytinyağı, limon sosu, nar ekşisi vb. ürünler kaldırılmalı, tuz ve baharatlıklar tek kullanımlık şekilde verilmelidir.

» Ekmekler paketli rol ekmek şeklinde verilmelidir.

» Yemekhane görevlileri kişisel hijyen kurallarına uygun davranmalı ve maske takmalıdır.

» Masada yeme ve içme dışında maske takılmalıdır.

60.5. Kantin ve Kafeteryalarda Alınması Gereken Önlemler

» Yurt içinde yer alan kantin ve kafeteryalara alınacak kişi sayısı, çalışanlar ve öğrenciler dahil 4 metrekareye 1 kişi olacak şekilde olmalıdır.

» Sosyal mesafe kurallarına (en az 1 metre) uyulmalı, sıra beklenmesi gereken her yerde (iç ve dış alanlar) bekleme mesafeleri yer işaretleriyle belirlenmelidir. Öğrenci yoğunluğunun fazla olduğu kantinlerde kullanımın yoğun olduğu saatlerde gerekirse kantinde kalma süresine sınırlama getirilmelidir.

» Sıra bekleyen öğrenciler kantin dışında sosyal mesafe kurallarına göre belirlenmiş işaretlerde beklemelidir.

» Açık ürünlerin paketlenerek satılması, öğrencilerin bu ürünlere dokunmasının engellenmesi, mümkünse raflardaki ürünlerin çalışan

personel tarafından öğrenciye verilmesi sağlanmalıdır.

» Öğrencilerin kasada bekleme yerleri arasında en az 1 metre olacak şekilde yer işaretlemesi yapılmalıdır.

» Öğrencilerin temassız ödeme yapması teşvik edilmelidir.

» Yurt kantinlerinde personel ve öğrenciler arasına geçici bir ayırıcı veya pencere yerleştirilmelidir.

» Yurt kafeteryaları ve kantinlerinde Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan “Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi”nde yer alan kantin ve kafeteryalarla

ilgili uyarılar dikkate alınmalıdır. https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/tr/salginyonetimi-ve-calisma-rehberi.html

İçerik düzenleme : ozelyurtara.com

60.6. Okuma ve Çalışma Salonlarında Alınması Gereken Önlemler

» Okuma ve çalışma salonlarına genel olarak 4 metrekareye bir öğrenci düşecek şekilde planlama yapılmalı, içeriye alınması gereken kişi sayısı

buna göre düzenlenmelidir.

» Okuma ve çalışma salonlarında sandalyeler aralarında mesafe en az 1 metre olacak şekilde düzenlenmelidir. Oturma düzeni yüz yüze olmamalı,

çapraz oturma tercih edilmelidir. Bireyler arasında olması gereken sosyal mesafeye (en az 1 metre) dikkat edilmelidir.

» Okuma ve çalışma salonlarında öğrencilerin su dışında içecek ve yiyecek tüketmesine izin verilmemelidir.

» Okuma ve çalışma salonlarında öğrenciler, birbirleriyle yapacakları kitap alışverişi, kaynak bulma, kitap arama gibi işlemler sırasında sosyal mesafeyi

korumaları konusunda uyarılmalıdırlar.

» Okuma ve çalışma alanları en az günde bir defa temizlenmeli ve sık sık havalandırılmalıdır.

60.7. Kapalı spor salonlarında Alınması Gereken Önlemler

» Salgın süresince yurtlarda yer alan kapalı spor salonları randevu sistemiyle, sınırlı sürede sınırlı öğrenciyle çalışmaya devam etmelidir. Öğrenciler

randevu saatine uymalıdır.

» Spor salonlarında uyulması gereken kurallar salonun girişine asılmalıdır.

» Spor salonundaki kişi sayısı her 6 metrekareye bir kişi olacak şekilde sınırlandırılmalıdır.

» Spor aktivitesi damlacık çıkışı ve hızını artırmaktadır. Bu nedenle sosyal mesafe en az 2 metre olarak uygulanmalıdır.

» Spor salonundaki koşu bandı/bisiklet vb. ekipman aralarında en az 2 metre olacak şekilde yerleştirilmelidir.

» Yakın temas gerektiren sporlar ile takım halinde yapılan grup egzersiz ve sporlar yapılmamalıdır.

» Spor salonu içinde de öğrenci ve personel maske takmaya devam etmelidirler. Yüksek efor gerektiren sporlar nefes alıp vermeyi

zorlaştırabileceği için maskesiz yapılabilir. Ancak bireyler arasında en az 2 metre mesafe bulundurulur. Olası teması önlemek için bu sporları maskesiz

yapanlar yanlarında maske bulundurur.

» Spor salonunda su ve sabuna erişim kolay olmalı ve burada tek kullanımlık kağıt havlular bulunması sağlanmalıdır.

» Spor salonuna giderken kişisel malzemeler götürülmelidir.

» Spor salonuna girdikten sonra eller yıkanmalı ya da el antiseptiği kullanılmalıdır.

» Spor salonu içinde mecbur olmadıkça yüzeylere dokunulmamalıdır. Sık dokunulması mümkün olan yüzeylerin farkında olunmalı ve buralara

dokunulduğunda el antiseptiği kullanılmalıdır.

» Spor salonu, düzenli aralıklar temizlenmeli ve sık sık havalandırılmalıdır.

» Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan “Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi”nde yer alan spor salonlarıyla ilgili uyarılar dikkate alınmalıdır.

60.8. Mescitlerde Alınması Gereken Önlemler

» Mescit girişinde el antiseptiği bulundurulmalıdır.

» Mescite girerken maske takılmalı ve namaz esnasında da maske çıkarılmamalıdır.

» Vakit namazları bireysel kılınmalıdır. Mescit içerisinde kalabalık oluşturulmamalıdır.

» Abdest alırken ve namaz kılarken sosyal mesafeye (en az 1 metre) uyulmalıdır.

» Mescit içerisindeki Kur’an-ı Kerim dahil diğer kitaplar kilitli dolaplarda bulundurulmalı, ortak kullanımı önlenmelidir.

» Ortak kullanımda olan tespih, takke, rahle vb kaldırılmalıdır.

» Seccade kişiye özel olmalıdır.

» Mescit en az günde bir defa temizlenmeli ve sık sık havalandırılmalıdır.

» Mescitlerden terlikler kaldırılarak kişisel havlu kullanılması sağlanmalıdır.

» Mescitte bulunan halılar su ve deterjanla temizlenmeli, varsa abdest alınan yerlerin temizliğine dikkat edilmelidir. Abdest alınan yerlerde tek kullanımlık kâğıt havlu kullanılmalı, hepafilitreli hava akımı ile çalışan el kurutma cihazları dışında el kurutma cihazları kullanılmamalıdır.

60.9. Berber ve Kuaförlerde Alınması Gereken Önlemler

» Yurt içindeki berber ve kuaförlerde kalabalık oluşmasını engellemek için, öğrenciler randevu ile kabul edilmelidir.

» Berber ve kuaförlerde koltuk/birim sayısı kadar içeriye öğrenci kabul edilmelidir.

» Çalışanlar ve öğrenciler kuralına uygun maske takmalıdır. Maske nemlendikçe ya da kirlendikçe değiştirilmelidir.

» Eller yıkanmalı ya da el antiseptiği kullanılmalıdır. Berber ve kuaförlerin içinde gerekli olmadıkça yüzeylere dokunulmamalıdır. Çevreye temas

sonrası el antiseptiği kullanılmalıdır.

» Müşteri ile 1 metreden yakın ve 15 dakikadan uzun temas olasılığı olan berber ve kuaförlerin yüz koruyucu kullanması sağlanmalıdır. Yüz koruyucu

her müşteri sonrasında %70’lik alkol ile silinerek tekrar kullanılabilir.

» Çalışan personelin el hijyenine dikkat etmelerini sağlanmalıdır. Bunun için, eller sık sık en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkanmalı, su ve sabun

olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği ile temizlenmelidir.

» Yurt berber ve kuaförlerinde Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan “Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi”ndeki uyarılar dikkate alınmalıdır.

60.10. Asansörlerde Alınması Gereken Önlemler

» Asansörlerin kullanımı sınırlandırılmalıdır.

» Kapasitesinin üçte biri sayıda kişinin binmesine izin verilmeli ve bu sayı asansör girişinde belirtilmelidir.

» Asansör içerisinde sosyal mesafeyi korumak amacıyla kişilerin durması gereken alanlar, aralarında en az 1 metre mesafe olacak şekilde yer

işaretleriyle belirlenmelidir.

60.11. Öğrencilere Yönelik Önlemler

» Öğrencilerin COVID-19’a yönelik yurt girişinin görünür bir yere asılmış olan ve içeride uyulması beklenen kuralları açıklayan bilgilendirmeyi okumaları

sağlanmalıdır.

» Ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı gibi şikayetleri olan, COVID-19 tanısı alan ve temaslısı olan öğrencilerin yurda girişlerine izin verilmemelidir.

» Öğrenciler yurtta kaldıkları süre içerisinde aynı odada, aynı öğrencilerle kalmaları sağlanmalı, oda değişikliği yapılmamalıdır. Oda değişikliği zorunlu

ise odalardaki eşyalar temizlendikten sonra yapılmalıdır.

» Öğrenciler, arkadaşları ve çalışanlar ile aralarında sosyal mesafeyi sağlamaları hususunda uyarılmalıdırlar.

» Öğrencilerin yurt içinde ortak alanlarda kurallara uygun maske takması sağlanmalıdır.

» Öğrenciler yurda girdiklerinde alkol bazlı el antiseptiği veya en az %70’lik alkol içeren kolonya kullanmalıdır.

» Öğrenciler, yurt içinde mecbur kalmadıkça yüzeylere dokunmamalıdır. Sık sık eller su ve sabunla yıkanmalı veya el antiseptiği kullanmalıdırlar.

» Ellerle yüz, göz, ağız ve buruna dokunulmamalıdır.

» Öğrencilerin yurt içi ortak kullanım alanlarında mümkün olduğu kadar kısa süre kalması sağlanmalıdır.

60.12. Personeli Korumaya Yönelik Önlemler

» Ateş, öksürük, burun akıntısı, nefes darlığı belirtileri olan / gelişen, COVID-19 tanısı alan veya temaslısı olan çalışanlar tıbbi maske takılarak, COVID-19 yönünden değerlendirilmek üzere sağlık kurumuna yönlendirilmelidir.

» Çalışanların tümünün kuralına uygun maske takması sağlanmalıdır. Maske nemlendikçe ya da kirlendikçe değiştirilmelidir.

» Öğrenciler ile 1 metreden yakın ve 15 dakikadan uzun temas olasılığı olan personelin yüz koruyucu kullanması sağlanmalıdır. Yüz koruyucu %70’lik

alkol ile silinerek tekrar kullanılabilir.

» Çalışanların el hijyenine dikkat etmelerini sağlanmalıdır. Bunun için, eller sık sık en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkanmalı, su ve sabun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği ile temizlenmelidir. Antiseptik içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.

» Personelin dinlenme alanlarında sosyal mesafenin korunması ve maske takılmasının sürdürülmesi sağlanmalıdır. Yemek yerken ya da çay/kahve içilirken, maske çıkarılacağı için, bunun yapıldığı kapalı alanda aynı anda birden fazla kişinin olmaması sağlanmalıdır.

60.13. Güvenlik Görevlilerine Yönelik Önlemler

» Yurda girişte görev yapan güvenlik görevlileri ile kuruma giriş yapanlar arasında en az 1 metre mesafeyi sağlayacak şekilde düzenleme yapılmalıdır.

Görevliler tıbbi maske takmalıdır. Bir metreden daha yakın temas söz konusuysa tıbbi maske ve yüz koruyucu kullanılmalıdır.

» Güvenlik görevlisinin aktif olarak görevini yaptığı süre boyunca kesintisiz olarak maskesini kullanması gerekmektedir. Maskeler nemlendikçe ve

kirlendikçe yenileri ile değiştirilmelidir.

» Yalancı güven hissi oluşturarak COVID-19 bulaşma riskini arttırabileceği için güvenlik görevlileri eldiven kullanmamalıdır.

» Maskelerin takılması ve çıkartılması sonrasında her seferinde uygun el hijyeni sağlanmalıdır. Eller en az 20 saniye su ve sabunla yıkanmalı veya el

antiseptiği kullanılmalıdır.

» Görevlinin dinlenmek üzere yerinden ayrılması halinde (çay, yemek vb.) kullanılan maske çıkartılmalı ve uygun şekilde çift poşetlenerek atılmalıdır.

60.14. Yurtlarda Ortam Temizliği, Dezenfeksiyonu ve Havalandırma

» Odalar ve diğer kapalı alanlardaki pencereler günlük rutin temizlik esnasında açık olmalı ve temizlik sonrası en az 1 saat havalandırılmalıdır.

» Yurtlarda her gün odaların ve ortak kullanım alanlarının düzenli olarak temizliği yapılmalıdır.

» Oda temizliğini yapacak kişinin ellerini yıkadıktan sonra eldiven giymesi ve temizliği eldivenle yapması gereklidir. Her oda temizliğinden sonra eldiven

çıkartılmalı eller uygun şekilde yıkanmalı ve bir sonraki oda temizliğinden önce yeni eldiven giyilmelidir.

» Yurtlarda özellikle sık dokunulan yüzeylerin (merdiven kolları, kapı kolları, asansör düğmeleri, telefon ahizeleri, masa yüzeyleri gibi) temizliğine dikkat

edilmelidir. Bu amaçla, su ve deterjanla temizlik sonrası dezenfeksiyon için 1/100 sulandırılmış (5 litre suya yarım küçük çay bardağı) çamaşır suyu (Sodyum hipoklorit Cas No: 7681-52-9) kullanılabilir. Klor bileşikleri yüzeylerde korozyon oluşturabilen, dayanıklı yüzeyler için kullanılması önerilen dezenfektanlardır. Tuvalet dezenfeksiyonu için 1/10 sulandırılmış çamaşır suyu (Sodyum hipoklorit Cas No: 7681-52-9) kullanılmalıdır.

» Klor bileşiklerinin uygun olmadığı bilgisayar klavyeleri, telefon, fotokopi makinaları ve diğer cihaz yüzeyleri % 70’lik alkolle silerek dezenfeksiyon

sağlanmalıdır.

» Kullanılan dezenfektanlar Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış olmalıdır.

» Yurtlarda dezenfeksiyon için ULV, ozon ve püskürtmeli dezenfeksiyon uygulaması gibi yöntemler kullanılmamalıdır.

» Bardak ve tabak gibi ortak kullanılan eşyalar her kullanım sonrasında su ve deterjanla yıkanmalı ve kullanımına kadar temiz bir ortamda saklanmalıdır.

» Yatakhanelerde bulunan tekstil (nevresim, çarşaf, havlu vb.) ürünleri katlanarak bohçalanmalı, bu işlem sırasında toz ve partikül oluşumuna izin vermeyecek (çırpma ve silkeleme yapılmamalıdır) şekilde toplanmalıdır.

» Çarşaf ve havlu gibi tekstil ürünleri ise en az 60 oC’de deterjan ile çamaşır makinesinde yıkanmalıdır.

» Halı, koltuk gibi yüzeyler su ve deterjanla silinebilir veya toz kaldırmayacak özelliğe sahip makineler ile yıkanabilir. Bu amaçla sıcak buhar da uygulanabilir.

» Mescitte bulunan halılar su ve deterjanla temizlenmeli, varsa abdest alınan yerlerin temizliğine dikkat edilmelidir. Abdest alınan yerlerde tek

kullanımlık kâğıt havlu kullanılmalı, hepafilitreli hava akımı ile çalışan el kurutma cihazları dışında el kurutma cihazları kullanılmamalıdır.

» Spor salonu, düzenli aralıklar temizlenmelidir.

» Yemek hazırlama, sunma, satış alanlarının temizliği her kullanımdan sonra özen gösterilerek yapılmalıdır.

» Temizlik bezleri kullanım alanına göre ayrılmalı ve her kullanım sonrası uygun şekilde temizlenmelidir. Yıkanabilen, tekrar kullanılan temizlik

malzemelerinin en az 60 oC’de yıkanması önerilir. Paspas başlıkları su içerisinde bekletilmemelidir.

» Temizlik ürünleri üretici firma önerilerine göre kullanılmalıdır. Kullanıldıktan sonra yeterli havalandırma sağlanmalıdır.

» Çöpler günlük olarak ve güvenli bir şekilde atılmalıdır.

» Temizlik yapan personelin tıbbi maske ve eldiven kullanması sağlanmalıdır. Temizlik sonrasında personel maske ve eldivenlerini çıkarıp iş yerindeki çöp kutusuna atmalı, ellerini en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkamalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanmalıdır. Hepafilitreli hava akımı ile çalışan el kurutma cihazları dışında el kurutma

cihazları kullanılmamalıdır. 

» Yurtlarda kapı ve pencereler açılarak sık havalandırma sağlanmalıdır.

» Merkezi havalandırma sistemleri bulunan binaların havalandırması %100 doğal hava sirkülasyonunu sağlayacak şekilde düzenlenmeli, havalandırma sistemlerinin bakımı ve filtre değişimleri üretici firma önerileri doğrultusunda yapılmalıdır. Vantilatörler çalıştırılmamalıdır. Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan “Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi”nde yer alan “COVID-19 Kapsamında Klima/İklimlendirme Sistemlerinde Alınacak Önlemler”e uygun hareket edilmelidir.

» Yurtlarda dinlenme alanları ve iş yeri tuvalet pencereleri açık tutulmalıdır.

» Yurtlarda UV cihazı ile ortam dezenfeksiyonuna gerek yoktur.

Kaynak : https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/

Giriş yap